Naujienos
Projektas "Biologinės įvairovės ir ekosistemų funkcijų atkūrimo Biržulio, Stervo ir Debesnų šlapynėse planavimas ir praktinių atkūrimo priemonių taikymas"
2015-08-11

Biržulio ežeras
Varnių regioninio parko direkcija įgyvendina projektą
Biržulio, Stervo, Debesnų pelkynuose
Varnių regioninio parko Planavimo schemoje apie Biržulio ežerą rašoma: „Pagrindine problemine degeneracine teritorija yra Biržulio ežerinis pelkinis kompleksas, tapęs tiesiog klasikiniu neracionalios ūkinės veiklos ir drastiškos invazijos į gamtą pavyzdžiu. Dabartinė šio gamtinio komplekso būklė toli gražu nėra patenkinama. Melioracinė sistema vis labiau apleidžiama, ūkinė vertė prarandama, vyksta spartūs stichiškos renatūralizacijos procesai. Būtina dar kartą permąstyti viso Biržulio gamtinio komplekso likimą, išanalizuoti ir pasverti buvusio ežero vandens lygio atstatymo galimybes. Galutinį sprendimą dėl Biržulio ežero regeneravimo galima priimti tik parengus detalią mokslinę - projektinę studiją šiuo klausimu".
LR aplinkos ministerija ir Varnių regioninio parko direkcija 2014 m. gruodžio 19 d. pasirašė projekto "Biologinės įvairovės ir ekosistemų funkcijų atkūrimo Biržulio, Stervo ir Debesnų šlapynėse planavimas ir praktinių atkūrimo priemonių taikymas", projekto kodas Nr. EEE-LT03-AM-01-K-01-003, įgyvendinimo sutartį Nr. 2014/4-9-66. Varnių regioninio parko direkcija yra šio projekto vykdytojas, projekto partneriai VšĮ Gamtos paveldo fondas, VšĮ Darnaus vystymosi centras ir Norvegijos organizacija Norconsult. Projektas finansuojamas pagal 2009-2014 m. Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo programą
www.eeegrants.lt.
Projekto tikslas – atkurti sąlygas biologinei įvairovei ir kitas ekosistemų funkcijas Biržulio, Stervo, Debesnų pelkynuose užtikrinant tinkamas hidrologines sąlygas ir ekosistemų naudojimą. Šiam tikslui įgyvendinti keliami uždaviniai ir parinktos jų įgyvendinimui veiklos:
1. Parengti Biržulio, Stervo ir Debesnų pelkių atkūrimo planavimo dokumentą. Numatytos veiklos:
ü Situacijos analizė, ekosistemų funkcijų atkūrimo tikslų ir trijų galimų scenarijų formulavimas;
ü Scenarijų hidrologinis modeliavimas, ekologinės būklės kaitos prognozavimas ir scenarijų tikslinimas;
ü Scenarijų įgyvendinimo kaštų – naudos analizė;
ü Optimalaus scenarijaus konkretizavimas ir planavimo dokumento rengimas.
2. Įgyvendinti konkrečias bioįvairovės atkūrimo priemones. Numatytos veiklos:
ü Degėsių degradavusios aukštapelkės (esančios Stervo gamtiniame rezervate) hidrologinių sąlygų atkūrimo supaprastinto projekto rengimas;
ü Hidrologinių sąlygų šiaurės vakarinėje Degėsių degradavusios aukštapelkės dalyje atkūrimas pagal parengtą supaprastintą projektą;
ü Vertingų atvirų pelkių ir pievų buveinių atkūrimas ir palaikymas skatinant ganiavą ir šienavimą;
ü Biržulio ežero plaukiojančios augalijos plovų šalinimo ir biomasės panaudojimo kompostavimui bandomasis tyrimas.
Projekto rezultatai:
1. Paruoštas planavimo dokumentas. Suburti Lietuvos ir kitų šalių pelkinių vietovių atkūrimo patirtį turintys specialistai, mokslininkai įvertins esamą situaciją ir pasiūlys sprendimo variantus. Bus parengti projektiniai pasiūlymai dėl Biržulio ežero vandens lygio atstatymo galimybių bei Stervo ir Debesnų pelkių atgaivinimui.
2. Stervo gamtinio rezervato Degėsių pelkėje atkurtas ankstesnis vandens lygis.
3. Debesnų pelkėje užtikrintas 65 ha vertingų atvirų pelkių ir pievų buveinių atkūrimas ir palaikymas ganant nereiklius pašarui ir puikiai prisitaikiusius ganytis pelkynuose Hereford veislės mėsinius galvijus, šienaujant.