Naujienos
Jaunųjų šaulių orientacinės pratybos „Pažink savo kraštą“
2017-10-21
Renginio organizatoriai Šaulių sąjunga, Vyskupo M. Valančiaus gimnazija ir Varnių regioninio parko direkcija. Pratybos į Pavandenę sukvietė šešių kuopų šaulius. Dalyvavo daugiau nei pusšimtis jaunuolių iš gretimų apylinkių. Jų tarpe buvo vaikinų, merginų, vyresniųjų šaulių bei dar tik besirengiančių priimti šaulio priesaiką - kandidatų. Pratybų pradžioje kandidatai pasižadėjo atsiklaupę priešais Šaulių sąjungos vėliavą. Susikaupimas ir jaudulys tvyrojo ore. Priesaika – rimtas žingsnis jaunuoliams, kaip sakė šaulių vadas Saulius Jogminas: „Prieš jus ir po jūsų klaupsis ir šią vėliavą bučiuos.“
Renginyje dalyvavo majoras Mindaugas Sakalauskas, atvykęs iš Lietuvos kariuomenės. Prieš orientacines pratybas jis skaitė pranešimą „Informacinė aplinka Lietuvoje“. Jauniesiems šauliams papasakojo, kad neigiamų nuotaikų kurstymas šalyje, kuomet yra juodinami valstybės drąsiausieji, kuomet tarp piliečių pasėjama abejonė. Tai ardomoji išorės jėgų veikla ir tokiais atvejais būtinas sąmoningumas. Majoras pristatė Krašto apsaugos ministerijos parengtą leidinį pilietinio pasipriešinimo tema „Ką turime žinoti apie pasipriešinimą: aktyvių veiksmų gairės“. Jame dėmesys skiriamas piliečių elgesiui, kurie atsiduria agresoriaus okupuotoje teritorijoje. Lietuvos kariuomenė per metus perskaito apie du šimtus pranešimų ir vyksta kviečiami į visus Lietuvos kampelius. Šauliai tarpe savęs pasidalino majoro M. Sakalausko atvežtų leidinių, brošiūrėlių, sakė, kad per istorijos egzaminui tikrai pravers.
Orientacinės pratybos buvo numatytos Pavandenės kraštovaizdžio draustinyje, kur be piliakalnių yra Pavandenės alkakalnis arba kitaip Sklepkalnis. Ten XX a. pradžioje buvo vietos dvarininkų Sakelių kolumbariumas, išplėštas ir sugriuvęs vėlesniais metais, o dabar tai saugomas ir turistų lankomas objektas. Orientacinė trasa, kurią parengė Varnių regioninio parko direkcijos kraštotvarkininkas Andrius Bajorūnas, apėmė iškiliausias Pavandenės apylinkes – Moteraičio ir Sprūdės piliakalnius, Pavandenės dvaro ir Gludo ežero teritoriją. Iš viso 12 punktų apie 14 km. ilgio trasa, kurią jaunieji šauliai turėjo įveikti vieni patys nakties metu.
Šauliai orientacines pratybas pradėjo spalio 20 d. vakare, o paskutinieji į pradžios punktą, ta proga įrengtame Pavandenės mokyklos pastate, grįžo jau spalio 21 d. naktį. Buvo pasimetusių, susipainiojusių, žemėlapio neperpratusių, bet renginio organizatoriai jaunuosius šaulius grąžino sveikus, pakilios nuotaikos. Naktį, kuomet visi pratybų dalyviai turėjo kietai miegoti tam skirtose patalpose, čaižiai suskambo priešgaisrinės signalizacijos sirena. Tai buvo vyresniųjų šaulių sumanymas, t.y. patikrinti pratybų metu šaulių budrumą. Absoliuti dauguma operatyviai sureagavo į gaisro aliarmą. Suskaičiavus šaulius, paaiškėjo, kad tik keli įmigę jaunuoliai, nepasirodę rikiuotėje, galėjo „sudegti“, jei gaisras tikrai būtų kilęs. Tai gera pamoka šauliams.
Spalio 21 dienos popiet orientacinės pratybos buvo uždarytos. Jaunieji šauliai paliko Pavandenės mokyklą pilni įspūdžių, kupini patyrimo ir naudingų pamokymų.